1) Historia polskich gier: Początki i Puszka Pandory (cz. 1) Wiedźmin, Bulletstorm czy Dead Island to gry o wielomilionowych budżetach nad którymi pracowały setki osób. A tymczasem pierwsza polska gra powstała przez przypadek. Umownie za początek gier komputerowych (wykorzystujących ekrany lub monitory) przyjmuje się rok 1961
Mit o Puszce Pandory. Pandora była według mitologii pierwszą kobietą, od bogów dostała tajemniczy dar. Bibliografia:Zygmunt Kubiak, Mitologia Greków i Rzymia
Tłumaczenie hasła "puszka Pandory" na hiszpański . caja de Pandora jest tłumaczeniem "puszka Pandory" na hiszpański. Przykładowe przetłumaczone zdanie: Nie powinienem był dawać ci w ogóle tej puszki Pandory i wątpić w siebie, bądź nas. ↔ Sí, nunca debí haber envolver esa caja de Pandora para empezar con dudas acerca de nosotros.
- Piosenka "Puszka Pandory", III zwrotka. - Z puszki wyleciały na świat wszystkie smutki, troski, zmartwienia, zgryzoty, namiętności i nędze, i choroby, i jak kruki obsiadły ludzkość. - Postaci w upiornych maskach otaczają ciasnym kręgiem Epimeteusza i Pandorę, szarpią i straszą ich.
. Konspekt lekcji języka polskiego, Odyseusz Temat: Poznajemy przygody Odyseusza (na podstawie fragmentów „Odysei”). Cele lekcji: Uczeń: – wie, czym jest związek frazeologiczny i potrafi je znaleźć w tekście, – zna związki frazeologiczne związane z mitologią i trafnie je objaśnia, – czyta tekst ze zrozumieniem, – zna treść mitu o Odyseuszu i potrafi ją opowiedzieć, – wie, czym jest charakterystyka, – potrafi wymienić wszystkich bohaterów omawianego mitu, – potrafi scharakteryzować głównego bohatera poznanego mitu, – umiejętnie dokonuje pisemnej charakterystyki Odyseusza. Metody pracy: – metoda ekspresyjna, – metoda ćwiczeń, – metoda skojarzeniowa, – drama. Formy pracy: – praca indywidualna, – praca grupowa. Środki dydaktyczne: – karteczki z wypisanymi związkami frazeologicznymi, – kartki z odnotowanymi przygodami Odyseusza. Przebieg lekcji: Czynności wstępno-organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności. Odpytanie chętnego ucznia lub wskazanie ucznia do odpowiedzi z poprzedniej lekcji. Przypomnienie poznanych już wcześniej na lekcjach informacji dotyczących tego, czym jest związek frazeologiczny, z czego się składa oraz co jest źródłem powstawania frazeologizmów. Nauczyciel prosi uczniów, aby przypomnieli wszystkie poznane już związki frazeologiczne związane z mitologią. Dla utrwalenia wiedzy uczniowie sporządzają tabelkę. Nauczyciel notuje ją na tablicy. Wspólne uzupełnienie rubryk: Nauczyciel rzuca do ucznia pluszową zabawkę i wypowiada imię lub nazwę z mitologii Uczeń podaje odpowiedni związek frazeologiczny Augiasz stajnia Augiasza Olimp olimpijski spokój Pandora puszka Pandory Ariadna nić Ariadny Pan paniczny strach Syrena syreni śpiew Achilles pięta Achillesa Omówienie znaczeń poszczególnych związków frazeologicznych zawartych w tabeli. Chętny uczeń, który przygotował w domu referat o Homerze, odczytuje go. Pozostali uczniowie słuchają wystąpienia, jeżeli ktoś zna jakieś inne informacje, może dodać do wypowiedzi kolegi. Nauczyciel wskazuje ucznia, który głośno odczyta tekst – fragment mitu o Odyseuszu. Wyjaśnienie przyczyn tułaczki Odyseusza. Na podstawie poznanego mitu nauczyciel wprowadza uczniów w kolejny etap lekcji – charakterystyka bohatera. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda grupa ma za zadanie przygotować charakterystykę Odyseusza. Na wykonanie zadania uczniowie otrzymują ok 15-20 minut. Przedstawienie efektów pracy zespołowej. Nauczyciel rozdaje uczniom kserokopie, na których podane są wyrazy kojarzące się z utworem o Odyseuszu i z jego przygodami. Zadaniem uczniów jest napisanie skojarzeń z wyrazami w odpowiedniej rubryce w tabeli, a następnie na podstawie podanych wyrazów (które posłużą jako podpowiedzi i wskazówki), uczniowie tworzą krótkie streszczenia mitu. Jest to praca w grupach. Po określonym czasie uczniowie odczytują efekty pracy Nauczyciel podaje wyraz Uczeń (przedstawiciel grupy) uzasadnia, jaki on ma związek z tekstem statek płynął nim Odyseusz Itaka ojczyzna Odyseusza Syreny próbowały swym głosem zgubić Odyseusza podróż żona rodzina syn woda cieśnina itd. Ocena koleżeńska odczytanych zadań. Jako podsumowanie lekcji, nauczyciel proponuje zabawę pantomimiczną. Przedstawiciel każdej z grup losuje karteczkę z przygodą Odyseusza. I za pomocą pantomimy przedstawia ją. Pozostali uczniowie muszą odgadnąć o jaką scenkę chodzi. Ewaluacja lekcji – uczniowie na osi oznaczają, jak oceniają lekcje. Nauczyciel ocenia uczniów za aktywność.
Puszka Pandory - inscenizacja mitu greckiego dla uczniów nauczania zintegrowanego Osoby: Mama, Tata, Dziecko, Zeus, Hermes. Hefajstos, Hera, Atena, Afrodyta, Prometeusz, Pandora, Epimeteusz, Nadzieja Rano Rodzice w szlafrokach z kubkiem kawy w ręku rozmawiają o wczorajszych imieninach u cioci. Mama Już nigdy więcej nie pójdę na imieniny do cioci Co roku tak mówisz, a potem i tak wyciągasz mnie na imieniny do cioci Jeszcze dzisiaj czuję się zdołowana tą atmosferą smutku i A to Tomeczek za długo pracuje. A nasz rząd źle A to Iza nie ma pracy. I kolejne afery wśród Jakiejś sąsiadce coś wycięli, jakąś okradli, jakąś...Mama Przestań. Głowa ponownie mnie Mam nadzieję, że za rok cały wieczór spędzę spokojnie i przyjemnie, oglądając w telewizji jakiś fantastyczny Zastanawiam się, dlaczego świat musi być taki smutny i ponury. Dlaczego nie może być tylko jasny, piękny i To przez tą puszkę A kto to była Pandora? Piosenka "Puszka Pandory", pierwsza część I zwrotki. Pojawiają się Bogowie Olimpu. Zeus Co ten tytan Prometeusz wyprawia na Ziemi? Nie podoba mi się to! Nie dość, że stworzył człowieka na nasz obraz, to jeszcze wykradł ogień z wielkiego spichlerza ognia niebieskiego i dał ludziom. I co ja słyszę? Powtórz Hermesie!Hermes Uczy ludzi umiejętnego używania ognia, różnych rzemiosł i sztuk. Zeus Ludzie są szczęśliwi. Żyją bez trosk. A ja największy Bóg na Olimpie ciągle o coś muszę się martwić. Nie podoba mi się to! Radźcie bogowie, co robić?!Hefajstos Stworzę kobietę cudownej urody, na wzór bogiń nieśmiertelnych. (Zza jego pleców wysuwa się Pandora).Hera Ofiaruję olśniewającą białość ramion i wielkie, ciemnobłękitne Nauczę ją pięknych robót Otoczę jej oblicze wdziękiem i w oczy wleję urok Dam jej skryty i pochlebny charakter wraz z darem kuszącej Nazwiemy ją... Wszyscy bogowie Pandoro, jesteś darem dla ludzi od wszystkich bogów. W posagu daję ci tą wspaniałą puszkę. Hermesie zaprowadź Pandorę na ziemię i zostaw ją przed chatą Prometeusza. Piosenka "Puszka Pandory", druga część I zwrotki (Bogowie dali jej skrzynkę ...) W tym czasie bogowie stają z tyłu sceny, w jednym rzędzie, tyłem do publiczności i nakładają upiorne Jaka piękna jesteś nieznajoma! Jak się zwiesz?Pandora Nazywam się Wietrzę jakiś podstęp bogów. Nie przyjmę cię do mojego domu. Pandora Nie to nie! Znajdę sobie kogoś Jaka piękna jesteś nieznajoma! Zostań moją Z przyjemnością. W tej Jaką mam piękną i bogatą Niemądry Epimeteuszu zrobiłeś już jedno głupstwo, żeś tę niewiastę, na zło chyba stworzoną przez bogów, przyjął do domu! Nie czyń przynajmniej drugiego głupstwa i nie otwieraj puszki ani żonie nie pozwalaj, bo tak mi się zdaje, że w niej jakieś wielkie licho siedzi!Epimeteusz Przyrzekam mój mądry Mój kochany mężu, otwórzmy tą puszkę. Taka jestem ciekawa, co w niej się Czy ja wiem? Też jestem ciekawy co w niej jest. I to bardzo ciekawy. Jeszcze jak. Ale Prometeusz mówił...Pandora Co tam twój przemądrzały brat może wiedzieć? Otwórzmy ją zaraz! Natychmiast! Puszka przewiązana złotym sznurem. Najpierw Pandora rozwiązuje sznur. Słychać szepty: Piękna Pandoro wypuść nas. Wypuść nas.......... Wypuść nas..........Pandora Co to może być? Czyżby w puszce było coś żywego?Epimeteusz Może jednak nie otwierać?Pandora Tylko troszeczkę uchylę wieczko. Jedno spojrzenie i zaraz zamknę. Proszę Epimeteuszu. Bardzo Patrzcie co teraz będzie się działo!Epimeteusz i Pandora To otwórzmy ją. - Otwierają puszkę. - Piosenka "Puszka Pandory", III zwrotka. - Z puszki wyleciały na świat wszystkie smutki, troski, zmartwienia, zgryzoty, namiętności i nędze, i choroby, i jak kruki obsiadły ludzkość. - Postaci w upiornych maskach otaczają ciasnym kręgiem Epimeteusza i Pandorę, szarpią i straszą ich. Nadzieja Pojawia się Nadzieja, a wszystkie okropności usuwają się. Wszyscy tańczą i śpiewają piosenkę "Puszka Pandory" (całą). W opracowaniu powyższego scenariusza posłużyłam się literaturą: 1. "Mitologia" - Jan Parandowski 2. "Mity dla dzieci" - Grzegorz Kasdepke 3. "Ja, Ty, My" - DIDASKO, podręcznik do klasy III i piosenka "Puszka Pandory" Opracowanie: Bożena Kieszkowska Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.
Zajęcia integracyjne – warsztatowe dla dzieci klas IV - VI SP i klas I Integracja grupy klasowej, zwiększanie wzajemnej empatii, zwrócenie uwagi na trudne zjawiska w grupie klasowej i na sposoby radzenia sobie z nimi. Czas trwania: 2-3 godziny lekcyjne, w zależności od liczebności i dynamiki Przywitanie, przedstawienie się, rozmowa na temat zajęć: ich celu, przebiegu, specyfiki. Zachęcenie uczestników do podzielenia się swoimi wyobrażeniami na temat zajęć, swoimi wobec nich oczekiwaniami, przedstawienie się, powiedzenie o sobie kilku kontraktu, omówienie podstawowych zasad podczas trwania Rozgrzewka: Ćwiczenie “Krzesła”Uczestnicy siadają na rozstawionych dookoła krzesłach. Jedna osoba stojąca pośrodku nie ma krzesła. Osoba ta mówi: “Wszyscy, którzy...” i wówczas, osoby które mieszczą się w danej kategorii muszą wstać i usiąść w innym miejscu. Nie może to być miejsce bezpośrednio obok. Osoba dla której zabrakło krzesła znowu staje pośrodku i mówi: “Wszyscy, którzy...” itd. Osoba, która stoi, nie musi spełniać podawanego przez siebie którzy...mają na sobie dżinsy;...mają czarne włosy;...lubią lody;...urodzili się w Czas do 10 minut. Cel: podniesienie poziomu energii, zwiększenie motywacji uczestników do dalszej pracy, integracja grupy, zwiększanie poziomu empatii w rozgrzewka dla starszych wiekowo uczestników: Ćwiczenie “Siad grupowy”Uczestnicy stają w kole twarzą w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i obejmują partnera w talii. Należy stać bardzo blisko siebie, prawie dotykając się. Kolana i stopy powinny być złączone. Kiedy policzymy do trzech, wszyscy powoli siadają, opierając się o kolano osoby z tyłu. Żeby koło się nie rozerwało, należy zadbać aby było ono równe, wszyscy siadali i wstawali w tym samym też spróbować “grupowego chodzenia” - podczas “grupowego siadu” wszyscy przesuwają jednocześnie najpierw prawą nogę, potem lewą, potem znowu prawą itd. Czas do 10 minut. Cel: podniesienie poziomu energii, zwiększenie motywacji uczestników do dalszej pracy, integracja grupy, zwiększanie poziomu empatii w grupie. 3. Ćwiczenie:“Bukiet dobrych chęci”Każdy uczestnik podpisuje karton i przekazuje go kolegom. Uczniowie zastanawiają się co mogą lub co chcą zrobić dla poszczególnych kolegów z klasy. Na kartonach odpowiednich osób rysują kwiatek i składają imienne deklaracje (np.: Mogę ci pomóc w matematyce – Jola; Mogę pójść z tobą do kina – Jacek; Mogę pożyczyć ci lekturę szkolną – Karol; Mogę nauczyć cię grać w szachy – Marek) Następnie kartony wracają do do 15 ćwiczenia: uczniowie mogą porozmawiać: Czy koledzy trafnie odgadli ich potrzeby? Co czuli, gdy otrzymali bukiety? Które propozycje pomocy sprawiły im przyjemność, które ich zaskoczyły?Czy mają zamiar skorzystać z ofert kolegów oraz dotrzymać własnych zobowiązań?Nauczyciel powinien wziąć udział w tym ćwiczeniu i ewentualnie zatroszczyć się, aby na kartce każdego uczestnika znalazła się propozycja pomocy. Cel: Rozwijanie motywacji do udzielania wzajemnej pomocy. Uświadomienie własnego wpływu na samopoczucie innych członków grupy i atmosferę w klasie. 4. Ćwiczenie:“Mój stosunek do grupy”Na środku sali stawia się krzesło, które symbolizuje klasę. Uczestnicy ustawiają się w takiej odległości od krzesła, która odpowiada ich stosunkowi do grupy (im bliżej, tym bardziej pozytywny stosunek).Czas ok 10 Uczniowie jeśli chcą mogą skomentować swój wybór i przyczyny tego, że właśnie w tym miejscu stanęli. Może to być okazja do zastanowienia się, co można zrobić aby więcej osób czuło się dobrze w Diagnoza samopoczucia uczniów w Ćwiczenie:“Klasowa Puszka Pandory”Prowadzący informuje, że zadaniem uczestników jest analiza zjawisk zagrażających dobrej atmosferze i integracji klasy. Podkreśla, że chodzi tu jedynie o nazwanie tych zjawisk, a nie o wskazanie konkretnych zgłaszają i zapisują na tablicy negatywne zachowania i zjawiska (np.: skarżenie; złośliwe przezywanie; brak lojalności; rywalizacja; plotkowanie; nieumiejętność podejmowania decyzji; nieuważne słuchanie).Uczestnicy dzielą się na tyle grup, ile wyłoniło się problemów i w grupach opracowują sposoby ich grupy prezentują wyniki swojej Stworzenie okazji do wglądu w problemy klasy. Pobudzenie motywacji do działań Na zakończenie uczniowie wypowiadają się:Jak wiele sytuacji i zjawisk budzi ich niepokój? Które z nich są nagminne. A które zdarzają się sporadycznie?Co sądzą na temat sposobów zaproponowanych przez kolegów – czy są one skuteczne i możliwe do realizacji?6. Ćwiczenie:“Taniec Zulusów”Uczniowie w kilkuosobowych grupach przygotowują występ – wymyślony przez siebie taniec, “taniec Zulusów”. Korzystając z dostępnych przedmiotów, opracowują zarówno akompaniament, jak i choreografię. Na przygotowanie mają 15 grupy prezentują po kolei swoje wybierają taniec który najbardziej im się podobał i wspólnie go Integracja Ćwiczenie: “Wydychamy stres” Uczestnicy udają, że zrywają jabłka. Sięgając obiema rękami do wyimaginowanej gałęzi, wdychają głęboko przez nos powietrze. “Zrywają jabłko”, a następnie odkładają je do “skrzynki” - pochylając się, stopniowo wydychając ustami powietrze. Następnie uczestnicy stają swobodnie na środku sali. Udają, że są balonami. Wciągają przez nos bardzo dużo powietrza, naprężają mięśnie- stają się nadmuchanymi balonami. Chwilę wytrzymują, a następnie powoli wypuszczają powietrze i wiotczeją, tak jakby ktoś wypuścił powietrze z balonu. Cel: Uspokojenie, wyciszenie. Omówienie: Zwrócenie uwagi na rolę głębokiego i spokojnego oddychania, dla dobrego fizycznego funkcjonowania organizmu oraz wyciszenia i uspokojenia. 8. Zakończenie zajęć, pożegnanie. Rundka w kole na temat zajęć, samopoczucia. Prowadzący lub jeden z uczestników puszcza w krąg żyć z ludźmi” (Umiejętności interpersonalne) Program Profilaktyczny Dla Młodzieży; Agencja Informacji Użytkowej na zlecenie MEN;“Gry i zabawy przeciwko agresji”, Rosemarie Portman, Kielce 2008 rok.“Polubić szkołę”, Mariola Chomczyńska-Miliszkiewicz, Dorota Pankowska, Warszawa 1995 rok.
Scena I Narrator, Zeus, HefajstosNarrator: Pewnego ciepłego ranka Zeus postanowił zadzwonić do (dzwoni do Hefajstosa, który odbiera po dłuższej chwili) Cześć Hefajstos, tu Zeus. Czemu tak długo nie odbierasz?Hefajstos: A, bo grałem sobie trochę(gra na komórce). Taki relax po robocie. Wiesz, jak to w Słuchaj stary, mam do ciebie W żadne prochy się nie mieszam!Zeus: Nie o to chodzi. Pamiętasz tego cwaniaka Prometeusza?Hefajstos: Tak, tak, podstępna sztuka. Nieźle cię Tylko nie załatwił, nie podnoś mi ciśnienia. Teraz ja go urządzę. Chcę, abyś stworzył kobietę cudnej urody, wiesz, taką super laskę, która uwiedzie OK. Kumam, ale to będzie kosztowało. Potrzebuję kasy. Moja Afrodyta ubiera się u jakiegoś Gucciego, perfumy od Diora, czy kogoś tam. Wstydzę się z nią pokazać w tych starych Rozumiem, rozumiem. Coś Przydałaby się też nowa BM-ka. Pełny wypas: skóra, komputer, nawigacja satelitarna…Zeus: Nie przesadzasz?Hefajstos: Dobra, dobra, zadzwonię do ciebie po wtedy tanie minuty.(Zeus siedzi, gra w szachy, boginie podają mu wino, owoce, robią makijaż, fryzurę, wianek, pląsają w rytm muzyki „ Pudelsów”- „ Kocham się”)Scena IINarrator: Hefajstos migiem zabrał się do roboty. Pracował w pocie czoła, a kiedy ukończył dzieło, postanowił je obejrzeć.( Hefajstos wwozi umieszczoną na skrzyni kobietę, zawiniętą w papier , odwija ją z niego)Hefajstos: Eee, pięknością to ty nie grzeszysz, trzeba Cię trochę udoskonalić, ale to nie moja działka. Niech sobie Zeus robi z tobą co chce. Która to godzina? O! „ Dziki księżyc” się zaczyna. Spadam. A ty siedź tu i czekaj!Narrator: Hefajstos z zachwytem oglądał swój ulubiony serial brazylijski, aż w końcu dopadł go obudź się! Zeus czeka na telefon, widzowie też. (uderza w tarczę) Wybiła godzina Hefajstosie!Hefajstos: Dobra, dobra, już dzwonię ( przeciąga się , ziewa, dzwoni). Sie ma Zeus! Skończyłem robotę. Ale nie jest jeszcze całkiem dopracowana. Powinna nauczyć się robót domowych, porządnie chodzić, elegancko wypowiadać się, jak to kobity!Zeus: Podeślę do niej którąś boginię. A tej małej, którą zrobiłeś, damy na imię Pandora, przecież jest darem od wszystkich bogów dla Ty, Zeus, reklamacji nie przyjmuję!Zeus; OK. Pieniądze prześlę ci na konto. Nie ma za co. Powodzenia!Zeus: (dzwoni do Ateny) Nadaję: tu Tu Atena, tu Atena. To ty kochany Zeusie, jak miło cię słyszeć mój Panie, czy masz jakieś specjalne życzenie? Przybywaj Ateno, czeka na ciebie Pandora, którą musisz nauczyć kilku rzeczy. O bogowie, zrozumiałam, już pędzę. Bez I w ten sposób naukę robót domowych, powierzył Zeus Atenie, bogini mądrości i sprawiedliwości.(Pandora tymczasem zachwyca się telewizyjną reklamą pizzy, próbuje tańczyć bardzo nieudolnie. Pod koniec reklamy wchodzi Atena)Atena: Siemanko! To pewnie ty jesteś Pandora?(Pandora pokazuje na reklamę pizzy) Pizza?Pandora: Słyszałam o tym w (dzwoni do pizzerii) Chciałam zamówi pizzę firmową z dostawą na miejsce. Czekam pod górą Olimp.(w tym czasie Pandora ogląda strój Ateny, a następnie na hulajnodze wjeżdża dostawca pizzy)Dostawca: Pizza dla Ach, dziękuję, reszty nie trzeba. Co za tempo! Zadzwoń do mnie(daje mu banknot i swój numer telefonu) Zadzwoń wieczorem,( bierze pizzę, dodaje ser, ketchup) no widzisz Pandoro, już gotowe! A teraz nauka gustownego jedzenia: patrz i podziwiaj( Atena zaczyna jeść, a Pandora patrzy): no nawet niezłe, a teraz spróbuj ty.( Pandora bierze kawałek i brudzi się…)Atena: Oj ty niezdaro, chyba muszę Ci pomóc( karmi ją, wyciera).Narrator: ( w tym czasie) Oprócz jedzenia pizzy Atena miała nauczyć ją innych rzeczy ale nie zdążyła, ponieważ zobaczcie sami…(Pandora cały czas je z przesadną gracją pizzę)(telefon jej dzwoni, Atena odbiera i schodzi ze sceny mówiąc): ach to ty, już biegnę, pędzę na skrzydłach miłości…Narrator: Kolejną nauczycielką Pandory była Afrodyta. Dała jej lekcję dostojnego chodzenia i zajęła się jej wizerunkiem.( Wchodzi Afrodyta, uczy ją elegancko poruszać się)Afrodyta: Pandora, cool! Cool! A teraz czas na odlotowy makijaż!Narrator: Afrodyta przystąpiła więc do robienia A teraz czas na extra kiecę, pa Pandorko, ja już lecę.(ubiera ją w modną sukienkę, którą się Pandora zachwyca)Scena IIINarrator: Kolejnym nauczycielem Pandory był Hermes(pojawia się na scenie). Uczył ją A więc to ty jesteś Pandora. Słyszałem, że nie potrafisz się wysłowić…(powtarza jej np. „Król Karol kupił…)(Pandora siedzi i powtarza, schodzi ze sceny z Hermesem)Narrator: A po czterdziestu latach…( Na scenie pojawia się grupa dziewcząt ,które śpiewają)Piosenka„ Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień…Pandora nie do poznania zmienia się,I każdy teraz marzy, by z nią być na plaży,I razem z nią opalać się…Scena IV( wchodzi wtedy Pandora- pięknie się porusza, maluje usta, staje przed drzwiami Prometeusza, puka do jego drzwi)Prometeusz: Kto tam?Pandora: Wpuść mnie Prometeuszu, to ja Pandora, jestem prezentem od Idź precz! Apage , apage!Pandora: Otwórz drzwi! Proszę!Pandora śpiewa (na melodię „Jesteś szalona”)Do serca twego pukam drzwi,Nie pożałujesz jak otworzysz mi,Na rękach będę nosić cię,I pizzę pyszną piec,Jestem tak piękna uwierz mi,Chcę z tobą dzielić wszystkie noce i wielkości bogów zrodziłam sięPrzygarnij proszę mnie( Prometeusz gra w kości)Prometeusz: Nie kołuj mnie tymi swoimi amorami. Mam ważniejsze sprawy na głowie- całą ludzkość. Jeżeli chcesz się gdzieś pokazać to spróbuj szczęścia w jakiejś nowej edycji „ Big Brothera”. Precz diablico O ja nieszczęsna, czy nikt mnie nie pokocha? (Nuci na melodię „Gdzie te prywatki…”): Gdzie ci mężczyźni rozkochani, gdzie ten cudowny, męski kwiat…(macha zrezygnowana ręką) Eee, chyba wymarli jak żubry w Puszczy Białowieskiej. ( idzie smutna, spotyka Epimeteusza, który trzyma w ręku kwiaty)Epimeteusz: Kim jesteś piękna dzieweczko i dlaczego płaczesz?Pandora: Jestem Pandora. Podobam ci się?Epimeteusz: Ach, co za urok, wdzięk, czy zostaniesz moją żoną?(daje jej kwiaty)Pandora: Oczywiście mój tygrysku! ( schodzą ze sceny, marsz Mendelsona)Narrator: Pandora w posagu od Zeusa dostała tajemniczą puszkę. A tymczasem mijał spokojnie miesiąc miodowy V(Pandora wchodzi na scenę z gazetą, siada, czyta, po chwili wchodzi Epimeteusz)Pandora: Kochanie, co będziemy dziś robić?Epimeteusz: Zagrajmy w Znowu w kości? Otwórzmy lepiej puszkę, którą No dobra, to otwórzmy.(Pandora otwiera puszkę)Na scenie pojawiają się za koleją Smutek ,Złość, ChorobaSmutek: To ja SmutekZłość: To ja ZłośćChoroba: To ja Choroba. Daję wam chorobę wściekłych krów, ptasią grypę, AIDS i wiele innych moich wynalazków.( w tym czasie muzyka pełna grozy)Pandora: Chyba minęły dobre czasy. Teraz już będę się źle wszystkim A ja wyszedłem na idiotę. O bogowie! Bogowie!Narrator: I tak oto zemsta Zeusa się spełniła. Warto czasem pomyśleć dwa razy zanim się coś zrobi.(wchodzi Prometeusz)Prometeusz: Cóżeś uczynił mój bracie o rozumku Kubusia Puchatka! Co ze mną? Czy moja wątroba nic nie jest warta?Narrator: Niestety, ludzie zapomnieli o twym poświęceniu, ale orły są ci wdzięczne za świeżą wątróbkę i Liga Ochrony Przyrody o tobie pamięta.(pogrążeni w smutku siedzą, wchodzi Nadzieja w długich dostojnych szatach))Prometeusz (z zaciekawieniem): Kim jesteś?Epimeteusz: No właśnie, kim jesteś?Nadzieja: Jestem bliską siostrą Miłości, nazywam się Nadzieja matką No to chyba dobrze trafiłaś.(daje im zapalone świece i schodzą ze sceny w rytm dowolnej muzyki)KONIEC
puszka pandory scenariusz lekcji